تبلیغات
ســـوسنــگرد مــــن - مبلمان شهری؛شهرداری سوسنگرد بین بودن و نبودن

ســـوسنــگرد مــــن
 
:: سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 1 :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 2 :: سوسنگرد خواهی نخواهی دربندتم :: معلم می تواند نماینده بشود؟ :: شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب


نیمكت‌های فلزی رنگ و رو رفته، تابلوها كه در جای مناسب‌شان نصب نشده‌اند، دكه‌ها و كیوسك‌های مطبوعاتی كهنه و بی‌روح، بلوارها و پیاده راها و ... جای خالی رویشان پیدا نمی‌شود، یادگاری نوشته‌ها بر در و دیوار ها، برچسب‌ها و برگه‌های تبلیغاتی رنگارنگ چسبانده شده بر در و دیوار شهر و... اینها تصاویر غالب شهر ماست.

 


اما برای ساماندهی این وضع چه باید كرد؟ آیا دوباره می‌توانیم شهرمان را از نو بنا كنیم؟ به نظر شما یك شهر ایده‌آل چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا شما در آن احساس آرامش و راحتی كنید و نسبت به آن شهر تعلق خاطر داشته و خود را نسبت به حفظ نظم و زیبایی آن شهر مسوول بدانید؟ آیا تا به حال كیفیت امكانات و تجهیزات عمومی در شهر مانند سطل‌های زباله و نیمكت‌ها، نمادها و ایستگاه های تاکسی تاچراغ های 100 میلونی بی فایده و آلاچیغ های نامناسب و بد ریخت توجه شما را به خود جلب كرده است؟

بود و نبود این تجهیزات و كیفیت و كمیت مطلوب یا نامطلوب آنها خواه ناخواه بر روح و روان ما، بر نظم اجتماعی و زیبایی شهرمان و بر ایجاد نشاط و انگیزه یا خمودگی و بی‌حوصلگی ما تاثیر می‌گذارند؛ تاثیری ناخودآگاه، اما عمیق و ماندگار. در فضای میان ساختمان‌ها و بناها، عناصر مكملی نیاز است تا زندگی شهری را سامان بخشد، تجهیزاتی كه مانند اثاثیه یك خانه، امكان زندگی را در فضای محصور میان سنگ، بتن و شیشه فراهم آورد. این اجزا جریان حركت، سكون، تفریح و تحرك و فعالیت را در شهر تنظیم می‌كنند و به آن روح می‌بخشند روحی که بتوان با آن از زیر فشارهای سخت زندگی برای لحظاتی شاید ساعاتی بیرون آمد.

فضا‌سازی‌، محوطه‌سازی‌، كف‌سازی‌، پیاده‌ راه‌‌سازی‌، نقاشی دیواری، مرمت، نورپردازی، پاكسازی جداره‌های شهری و نما‌سازی‌، احیای بافت‌های باارزش تاریخی، فرهنگی، معماری و كاربردهای شهری، آرام‌سازی و... از یك سو و نصب ملزومات و اثاثیه شهری در سطح شهر از ایستگاه‌های تاكسی گرفته تا نیمكت‌های داخل پارك‌ها و در سطح پیاده راه‌ها، سرویس‌های بهداشتی، تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی، مخازن زباله و پل‌های عابر پیاده از سوی دیگر مفهوم وسیعی از مبلمان شهری را در بر می‌گیرد.

نیمكت‌ها ملموس‌ترین قسمت از مبلمان شهری از دیدگاه شهروندان یك شهر است كه در تمام قسمت‌های عمومی كاربرد دارد.مكانی است برای میانسالان و افراد سالمند تا درددل‌های خود را در برابر آفتاب زمستانی یا زیر سایه تابستانی درختان با هم‌سن و سال‌هایشان رد و بدل كنند.

بهترین جاست برای دانش‌آموز و دانشجوی اهل مطالعه، موضع استراتژیكی برای مادران است تا ضمن این كه فرزند خود را زیر نظر دارند، با دوست جدیدشان صحبت كنند و شاید استراحتگاهی باشد برای پاهای خسته فروشنده‌ای دوره‌گرد. هرچند نیمكت‌ها ابتدایی‌ترین نماد مبلمان شهری به شمار می‌آیند، اما نگاهی گذرا در سطح شهر بیانگر این است كه هنوز نیمكت‌ها نتوانسته‌اند جایگاه و اهمیت خود را به عنوان یكی از امكانات ضروری به منظور تامین آسایش و آرامش شهروندان در فضای شهرمان ایفا كنند و رفع این كمبود و جانمایی مناسب برای نصب نیمكت‌هایی در طول مسیر پیاده‌راه‌های شهری درخواستی است كه همواره از سوی شهروندان مطرح می‌شود. با اینکه توجه به پیاده راه‌سازی در راستای اولویت دادن به آسایش شهروندان هنگام تردد در شهر، به‌عنوان یکی از اصول مبلمان شهری  باید در دستورکار قرار گیرد باید از خود سوال کرد آیا در پارک ها و فضاهای سبزمان نیمکتی مناسب وجود دارد چه برسد به پیاده راه ها که متأسفانه واحد زییا سازی و مبلمان شهری حداقل در این زمینه در حدود 7 سال اخیر عملکرد خیلی ضعیفی داشته است.

امروزه مبلمان شهری یكی از اصلی‌ترین ابزارهای ارتباط شهر با شهروندانش است. نیمكت تنها تخته‌ای برای نشستن، سطل زباله تنها مخزنی برای انداختن پاكت آبمیوه و چراغ‌ها ابزاری تنها برای روشنایی نیستند. بلکه اصلی‌ترین مفصل ارتباطی شهروند با شهر است؛ ابزاری است كه علاوه بر رفع نیاز، خاطره می‌سازد و احساس رضایت ایجاد می‌كند. نیازسنجی، انتخاب و چیدمان مبلمان شهری، علمی خاص است كه استانداردهای مخصوص خود را دارد، ضرورتی در زندگی امروز كه مسوولان شهرمان از آن غافل اند. بهتر بگوئیم مسئول مبلمان شهری شهرداری سوسنگرد از آن غافل است و از شهردار محترم مهندس نگراوی با توجه به نگاه وسیعشان در امر زیبا سازی، در واحد زیبا سازی و مبلمان شهری تغییراتی انجام دهند.

 

 

طبقه بندی: مقالات، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 آبان 1394 توسط سوسنگرد من
تمامی حقوق مطالب برای ســـوسنــگرد مــــن محفوظ می باشد