تبلیغات
ســـوسنــگرد مــــن - رهنمودهای مقام معظم رهبری در "حماسه سیاسی" نقش بی بدیلی داشت/ اعتدال در سیاست خارجی نه تسلیم است نه سازش

ســـوسنــگرد مــــن
 
:: سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 1 :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 2 :: سوسنگرد خواهی نخواهی دربندتم :: معلم می تواند نماینده بشود؟ :: شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب
حجت الاسلام و المسلمین روحانی در همایش افق رسانه ملی:
رئیس جمهور منتخب مردم با بیان اینکه شنبه و یکشنبه بعد از برگزاری انتخابات دنیای دیگری بود، گفت: از دوشنبه نقطه عطفی در تاریخ کشور به تصویر کشیده شد. نقش اصلی این نمایش بزرگ را ملت ایران ایفا کردند و البته رهنمودهای مقام معظم رهبری از آغاز تا پایان حماسه نقش بی‌بدیلی داشت.

به گزارش خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب با حضور در همایش افق رسانه که پیش از ظهر امروز(شنبه) در مرکز پژوهشهای سازمان صدا و سیما برگزار شد،  ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران شهیدش گفت: شهید بهشتی یک نمونه اعتدال بود و آنهایی که در کنار شهید بهشتی بودند و با او مراوده داشته و از وجود او بهره برده‌اند، به خوبی این موضوع را می‌دانند .

                                                         

** شهید بهشتی نمونه وقار، متانت و صبر

رئیس‌جمهور منتخب مردم ادامه داد: شهید آیت‌الله بهشتی نمونه وقار، متانت، صبر، بردباری، عقلانیت، اعتدال و اخلاق بود و اگر بخواهیم در بحث اعتدال بر یک مَثل اعلی و نمونه روشن انگشت بگذاریم، قطعا یکی از آن‌ها شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است. 

وی با اشاره به حضور پرشکوه مردم در صحنه انتخابات 24 خردادماه گفت: ملت بزرگ ایران با حضور کم‌نظیر و با درک شرایط بین‌المللی، عظمت بزرگی را در تاریخ ایران آفریدند. 

 ** انتخابات 24 خرداد؛ برگ زرینی در تاریخ ایران

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه انتخابات 24 خرداد برگ زرینی در تاریخ ایران است، تصریح کرد: این انتخابات نه تنها در یاد مردم ایران بلکه در تاریخ این کشور باقی خواهد ماند، همه مردم از مرد و زن، پیر و جوان، روستایی و شهری به ویژه جوانان و زنان نقش بسیار پررنگی در ایجاد این شکوه و عظمت داشته‌اند. 

رئیس‌جمهور منتخب مردم افزود: در روزهای منتهی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خصوصا در هفته آخر، منظره‌های بسیار جالبی را شاهد بودیم و اگر صدا و سیما در آن ایام نتوانست همه آن منظره‌ها را در منظر افکار عمومی قرار دهد، بهتر است با پخش برنامه‌های ضبط شده در آینده این شکوه بزرگ را به تصویر بکشد. 

** انتخابات ریاست جمهوری نقطه عطفی در تاریخ کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی اظهار داشت: همه شاهد بودند جمعیت‌های 50 ، 100 و 200 هزار نفری با چه شور، شوق و اشتیاقی در عرصه حضور داشتند، این حضور و نشاط خود پیروزی بود و به عنوان نقطه عطفی در تاریخ کشور در سال‌های اخیر به شمار می‌رود. 

وی در ادامه با تاکید براینکه در خلق این عظمت همه ما دست قدرت، حکمت و رحمت الهی را به خوبی مشاهده کردیم ،‌ اضافه کرد: خداوند بزرگ بود که دل‌ها را به سمت این شکوه و حماسه هدایت کرد، قطعا عنایت اهل بیت و ولی‌الله اعظم (عج) در خلق این حماسه مشهود بود که توانست در عرض یک هفته موج عظیمی را در کشور ایجاد کند. 

 ** رهنمودهای مقام معظم رهبری در "حماسه سیاسی" نقش بی بدیلی داشت

رئیس‌جمهور منتخب مردم با اشاره به هفته آخر تبلیغات کاندیداهای انتخاباتی افزود: شنبه و یکشنبه بعد از برگزاری انتخابات دنیای دیگری بود، از دوشنبه نقطه عطفی در تاریخ کشور به تصویر کشیده شد. نقش اصلی این نمایش بزرگ را ملت ایران ایفا کردند و البته رهنمودهای مقام معظم رهبری از آغاز تا پایان حماسه نقش بی‌بدیلی داشت. 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی گفت: مقام معظم رهبری از سخنرانی‌های ایام نوروز تا صبح انتخابات مطالب مهمی را عنوان کردند و این تدبیر ایشان بود که راه را برای حضور و حماسه باز، تسهیل و تمهید کرد. 

 ** صدا و سیما نقش ارزشمندی در تشویق مردم به حضور در صحنه انتخابات داشت

وی با بیان اینکه بزرگان، مراجع و علما همگی در این حماسه نقش داشتند، گفت: صدا و سیما نیز بی‌تردید نقش ارزشمندی در خلق این "حماسه سیاسی" ایفا و با برنامه‌های متنوع علاوه بر تشویق مردم به حضور در صحنه انتخابات و تشریح اهمیت آن، زمینه معرفی کاندیداهای انتخاباتی را نیز فراهم کرد. 

رئیس‌جمهور منتخب مردم با بیان اینکه در همه‌پرسی و تحقیقات آینده باید زوایای این حضور و نقش همه به صورت واضح‌تر تبیین شود، ادامه داد: بسیاری از روستاییان و مردم ساکن در نقاط دور افتاده کشور تنها از طریق صدا و یا سیما و یا هر دو، ویژگی‌های نامزدها را مورد بررسی قرار داده و نامزد مورد نظر خود را برگزیدند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی اظهار داشت: نقش مجریان، ناظران انتخابات، دولت، شورای نگهبان و نیروهای امنیتی به ویژه پلیس برای ایجاد امنیت بسیار بااهمیت بود و باید از همه سپاسگزاری کنیم. 

 ** کمتر چیزی را برای مشروعیت سیاسی و قانونی می توان جایگزین صندوق رای و انتخابات کرد

وی گفت: در این انتخابات صندوق رای در افکار عمومی جهان و داخل کشور به ویژه در افکار جوانان در جایگاه واقعی خود قرار گرفت چرا که کمتر چیزی را می‌توان برای مشروعیت سیاسی و قانونی نظام جایگزین صندوق رای و انتخابات کرد. 

رئیس‌جمهور منتخب مردم تاکید کرد: صندوق رای به معنای جمهوریت، اسلامیت و مشروعیت سیاسی، قانونی و مقبولیت نظام جمهوری اسلامی ایران است که البته این جایگاه رای و ولایت مردم در طول ولایت الهی و ولایت‌الله است.

** انتخابات 24 خرداد به تمام شبهات، سوالات و بگومگوها پاسخ داد

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه افزود: این انتخابات به تمام شبهات، سوالات و بگومگوها نه راجع به انتخابات، که راجع به مشروعیت نظام پاسخ داد، آب زلالی بود که آئینه جمهوری اسلامی ایران که گرد و غباری بر آن نشسته بود، کاملا شفاف و پاکیزه کرد. 

وی اضافه کرد: همه دنیا ملت ایران، مردم‌سالاری دینی،‌ آزادی و دموکراسی واقعی در این کشور را مشاهده کردند، ما در این منطقه پیشتاز انتخابات در تاریخ بودیم، اولین پارلمان و اولین مجلس شورای ملی در این کشور بیش از صد سال قبل تاسیس شد. 

حجت‌الاسلام ولمسلمین روحانی تصریح کرد: اولین مجلس و اولین نشست نمایندگان در سال 1285 برگزار شده است، پس ملت ما سابقه‌ای بس طولانی در انتخابات دارد و انقلاب اسلامی جایگاه خاصی برای رای و نظر مردم قائل شد، این امام خمینی(ره) بود که بعد از 47 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم را به پای صندوق‌های رای دعوت کرد.  

** امام خمینی(ره) به ما آموخت که انتخاب نظام ، مسئولان و مسیر اداره کشور از آن مردم است

رئیس‌جمهور منتخب مردم همچنین اظهار داشت: محصول انقلاب ما جمهوری اسلامی ایران است و این جمهوری اسلامی برآمده از صندوق رای است، امام (ره) این درس را به ما آموخت که انتخاب نظام، انتخاب مسئولان و مسیر اداره کشور از آن مردم است، البته در چارچوب مقررات اسلامی که مردم همواره به این مقررات پایبندند. 

** انتخابات 24 خرداد یک فرصت استثنایی برای همه بود

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه این انتخابات درس‌های زیاد و پیام‌های فراوانی برای همه داشت، گفت: این انتخابات یک فرصت استثنایی برای همه بود ، همه باید به خوبی پیام این انتخابات را دریافت کنند، به آن احترام بگذارند و عمل کنند، احزاب، گروه‌ها، مردم، همه و همه، دیگران، خارج از کشور ، دیگر کشورها، آنها هم باید پیام این انتخابات را به خوبی درک کنند و به آن پاسخ متناسب دهند. 

وی تصریح کرد: مردم راه جدیدی را برگزیدند و بر آن تاکید کردند، مردم در این انتخابات اعلام کردند که عاشق کشورشان و سرنوشت آینده شان و اهداف ملی خود هستند. 

** مردم در انتخابات گفتند که خواهان تغییر  و تحول هستند

رئیس‌جمهور منتخب مردم افزود : مردم در این انتخابات گفتند که ما خواهان تغییر و تحول هستیم، بهترین زبان و بهترین بیان مردم صندوق آراء و انتخابات است، حضور و رای مردم بسیار گویاست و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد، همه مردم که پای صندوق آرا آمده‌اند، به آنها و به رایشان احترام می گذاریم، اما دولت آینده باید در چارچوب رای اکثریت حرکت کند، اکثریت مردم ایران رای به اعتدال، عقلانیت، خردورزی، خرد جمعی، مشورت، راه کارشناسی و دوری از افراط و خودسری دادند. 

** همه باید تسلیم رای مردم باشیم

وی افزود: این رای کاملا روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد.همه باید تسلیم این رای باشیم، دولت‌ آینده هم باید تسلیم این امر باشد و در چارچوب اعتدال حرکت کند و از افراط و تفریط پرهیز کند، این پیام برای همه است. 

** دولت آینده خود را موظف می داند به رای مردم احترام بگذارد

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: پیام مردم در این انتخابات، صلح و آشتی، وحدت ملی و انسجام ملی، دوری از خشونت و افراط ، قانون‌گرایی و شفافیت بود، رای اکثریت مردم مبنای حرکت دولت آینده در این کشور خواهد بود و دولت آینده خود را موظف می‌داند به نظر اکثریت و رای مردم احترام بگذارد. 

** دولت پاسدار حقوق همه افراد ملت است

رئیس جمهور منتخب مردم همچنین با بیان اینکه دولت پاسدار حقوق همه افراد ملت است، تصریح کرد: دولت باید و موظف است همه مردم را در اجرای قانون و دادن فرصت‌ها برابر ببیند، اما در عین حال راهی که دولت بر می‌گزیند، بر مبنای رای اکثریت است و آن راه، راه اعتدال است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ادامه داد: اعتدال طیف بسیار وسیعی دارد، از باورها و اعتقادات آغاز می‌شود تا هنجارها و رفتارها و اعمال، از مسائل اقتصادی شروع می‌شود تا مسائل اجتماعی و فرهنگی، طیف اعتدال یک طیف گسترده و وسیع است، من از همه صاحبنظران، روشنفکران و اهل تحقیق می‌خواهم که در این زمینه تلاش و این گفتمان را بارور کنند، من بر این اعتقادم که همواره ملت ایران از مشروطه تا به امروز راه میانه‌روی را می‌پسندیده، من بر این باورم که مردم همواره از افراط یا تفریط رنج برده‌اند و مشکلات فراوانی را تحمل کرده‌اند.

** قانونگرایی مبنای حرکت دولت آینده خواهد بود

رئیس‌جمهور منتخب مردم اضافه کرد:‌ در این انتخابات مردم خواستند به همه بگویند اخلاق، به همه بگویند عدالت، به همه بگویند اعتدال، به همه بگویند قانون، بگویند هیچکس در این کشور فراتر از قانون نیست، همه مردم و همه مقامات بدون استثنا ذیل قانون تعریف می‌شوند، قانون خدا یعنی اسلام و قانون جمهوری اسلامی ایران که برای همه لازم‌الاتباع است، قانونگرایی مبنای حرکت مردم و دولت آینده خواهد بود. 

** دولت باید نظارت کند

وی ادامه داد: اعتدال بدون قانون‌گرایی امکان‌پذیر نیست، اعتدال بدون شفافیت امکان‌پذیر نیست، اعتدال بدون ارتباط دوسویه دولت با مردم و مردم با دولت امکانپذیر نیست، اعتدال بدون واگذاری امور به صاحبان صلاحیتش امکان‌پذیر نیست، اعتدال در اقتصاد آنجا که گروهی می‌خواهند دولت فربه شود و تصدی دولت بیشتر شود و از طرف دیگر افرادی هستند که می‌خواهند دولت هیچ نظارتی و هدایتی در امر اقتصاد نداشته باشد، اعتدال دنبال اقتصاد آزاد مردمی عادلانه است، دولت باید نظارت کند، دولت باید حمایت و باید هدایت کند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ادامه داد: در فرهنگ نیز اعتدال این چنین می‌گوید، فرهنگ از آن اهل فرهنگ است و دولت باید زمینه لازم برای همه اصحاب فرهنگ و خانواده بزرگ فرهنگی کشور را آماده کند، فرهنگ در کنار زندگی مردم است، مردم با فرهنگ زندگی می‌کنند.  

** از رسانه ملی و نیروی انتظامی که آستانه تحملشان را بالا بردند، تشکر می کنم

به گزارش باشگاه خبرنگاران رئیس‌جمهور منتخب مردم در ادامه اظهارات خود در همایش افق رسانه با بیان اینکه مردم ما خوبند و فطرت آنان پاک است، اظهار داشت: در شادی‌های بعد از انتخابات که روزهای خوشی برای مردم بود، خصوصا اینکه سه عید از جمله اعیاد مذهبی ماه شعبان به ویژه ولادت ولی‌الله عظم(عج) و پیروزی شکوهمند مردم در انتخابات با هم توام شده بود و در کنارش نیز پیروزی در صحنه ورزش از فوتبال تا والیبال این نشاط و پیروزی‌ها با هم توام شد و بنده نیز از رسانه‌ ملی و نیروی انتظامی تشکر می‌کنم که آستانه تحملشان را بالا بردند.

** مردم خودشان اخلاق مدارند

وی افزود: شادی و نشاط حق مردم است، خیلی سخت‌گیری نکنید، مردم ما خوشان اخلاق‌مدارند و چارچوب‌های اخلاق اسلامی و سیاسی را می‌دادند و واقعا مراعات کردند و حواسشان جمع است حالا اگر کسی هم حواسش جمع نبود، تذکر دوستانه بدهید. پسرها و دخترها و جوانان را پسران و دختران خودمان بدانیم و هنگامی که با آنان حرف می‌زنیم همانطوری که حرف بزنیم که با دختران و پسران خودمان صحبت می‌کنیم. 

** تحقیر مردم قابل قبول نیست

رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه باید عزت مردم محفوظ باشد ، تصریح کرد: نباید به عزت مردم اهانت شود، تحقیر مردم قابل قبول نیست اما تذکر قابل قبول است البته در این شادی‌ها دو طرف مراعات کردند و ما امیدواریم شادی‌ها برای مردم مستدام باشد و باید شرایط شادمانی نیز برای مردم فراهم باشد و بتوانند خوشحال و شادمان باشند. 

** صدا و سیما به بحث اعتدال کمک کند

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه بنده از صدا و سیما هم می‌خواهم که به بحث اعتدال کمک کند و این گفتمان را ترویج دهد، ادامه داد: باید صاحبنظران هم در این زمینه صحبت کنند؛ اعتدال در سیاست خارجی نه تسلیم است و نه سازش، نه انفعال است و نه تقابل؛ اعتدال تعامل موثر و سازنده با جهان است، می‌دانیم در روابط خارجی و در صحنه سیاست خارجی ما با یک شرایط ویژه‌ای مواجه هستیم، جهان دوران گذار را می‌گذراند و دوره انتقال را طی می‌کند.

وی افزود: ساختار دو قطبی حاکم بر نظام بین‌الملل در دهه آخر قرن بیستم پایان پذیرفت اما هنوز نظام جدیدی جایگزین و استقرار پیدا نکرده است، همه در حال تلاش و چانه‌زنی هستند آن یکی می‌خواهد جهانی تک‌قطبی بسازد و دیگران می‌خواهند جهان چندقطبی بسازند اما همه در حال فعالیت و کنشگری در صحنه سیاسی هستند.

رئیس‌جمهور منتخب مردم دوران کنونی را دورانی بسیار حساس عنوان کرد و ادامه داد: هنوز نظام جدید استقرار پیدا نکرده است ،‌ در این دوران اگر محاسبه قدرت درست انجام نشود و قدرت ملی را کمتر از آنچه که هست ببنیم، بسیار خطرناک است و اگر قدرت را هم بالاتر از واقعیت تعریف کنیم، باز هم می‌تواند خطرناک باشد. در همین دوره در منطقه خودمان دیدیم که کشورهایی بودند که دچار اشتباه محاسبه شدند و سرنوشت آنان را دیدیم که چه شد؛ کشورهایی هم در منطقه آسیای خودمان هستند که محاسبات درستی انجام دادند که پیشرفت و ظهور جدید آنان را مشاهده می‌کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی تاکید کرد: در این دوره باید برداشت ما منطبق بر شرایط جهانی رفتار سایر بازیگران و توانایی‌های ملی خودمان باشد، اگر محاسبه دقیقی در این زمینه صورت بگیرد و اگر واقعیت‌ها برای ما روشن باشد، آنگاه می‌توانیم رفتار محاسبه‌شده بهتری برای تامین منافع ملی خودمان داشته باشیم. 

وی با بیان اینکه ایران می‌تواند و باید در این زمینه نقش تاریخی خود را ایفا کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه یا بزرگترین قدرت منطقه‌ای در شرایط گذار تاریخی باید بتواند نقش خود را ایفا کند و برای این کار ما نیاز به اعتدال داریم.

** امروز باید به فکر فردای کشور باشیم

رئیس‌جمهور منتخب مردم با بیان اینکه موفقیت‌ها یا عدم موفقیت‌هایی در سال‌های گذشته بوده که آن‌ها را می‌توان سرجای خود مورد بررسی قرار داد ،اضافه کرد: امروز باید به فکر فردای کشور باشیم کشور ما در شرایط خاص و ویژه‌ای قرار دارد باید از این شرایط عبور کنیم، دشمن خواسته جمهوری اسلامی را از صحنه جهانی با چهره‌ای امنیتی معرفی کند لذا ما باید نقشه دشمن را بشکنیم که برای این کار نیاز به تدبیر، برنامه و داشتن برنامه‌های مطمئن اما اساسی داریم. 

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد: در گفتمان اعتدال در زمینه سیاست خارجی، واقع‌بینی با توجه به ارزش‌ها و آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران یک اصل است، بین واقع بینی و آرمان‌خواهی، اعتدال باید توازن لازم را ایجاد کند.

وی گفت: خودباوری به قدرت عظیم ملت ایران و منابع سرشار در این کشور و فرهنگ غنی و ایمان مردم و همچنین انگیزه‌های قوی باید مورد توجه قرار گیرد. 

** رای مردم افتخارآمیز است

رئیس‌جمهور منتخب مردم افزود: کدام کشور در عرض یکی دو هفته صحنه اجتماعی را برمی‌گرداند و مردم را در زمینه‌های سیاسی و فرهنگی آماده می‌کند و باعث می‌شود که 73 درصد از مردم پای صندوق‌های رای بیایند؟ از این رو این رای افتخارآمیز است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: بعضی‌ها می‌گفتند که اگر می‌دانستیم انتخابات به این زیبایی برگزار می‌شود ، می‌آمدیم اگر اکنون نظرسنجی صورت گیرد و این سوال مطرح شود که با وجود این زیبایی‌ها به صحنه انتخابات نمی آمدید، همه پاسخ خواهند داد که قطعا می‌آمدیم‌ چرا که ما نمی‌دانستیم که اینقدر زیبا این انتخابات رقم خواهد خورد و این بسیار مهم است. 

وی اضافه کرد: ما باید با تکیه بر خودباوری به باورهای ملی و تعامل موثر و سازنده با جهان وارد عرصه بین‌المللی شویم و تعامل و گفتگو با دیگران از جایگاه برابر را با توجه به احترام و منافع متقابل، تعامل با دیگران با تاکید بر تنش‌زدایی متقابل و تعامل برای ایجاد اعتماد متعادل در دستور کارمان قرار دهیم.

رئیس‌جمهور منتخب مردم گفت: این کار با توجه به حقوق و خواست ملی و با توجه به عزت ملی به اذن الهی با حمایت مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری انجام خواهد شد. 

** با رئیس جمهور فعلی مذاکره و توافق کرده ایم

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به دوره انتقال دولت کنونی به دولت آینده تصریح کرد: این دوره انتقال و تا زمانی که دولت جدید تنفیذ و تحلیف شود، تلاش خواهیم کرد که به بهترین وجه سپری شود، در حال حاضر با رئیس‌جمهور فعلی مذاکره و توافق کرده‌ایم و نمایندگانی از دو طرف تعیین شده‌اند ، همچنین وزارتخانه‌های مختلف گزارش‌های خود را ارائه داده‌اند و برخی از امور نیاز به هماهنگی بیشتر دارد که باید انجام شود.  

** دولت آینده به وعده هایی که به مردم داده وفادار می ماند

وی ادامه داد: دولت آینده به وعده‌هایی که به مردم داده وفادار می‌ماند و قدم به قدم با کمک مردم به لطف پروردگار مشکلات را با هم پشت سرخواهیم گذاشت، مردم می‌دانند که مشکلات انباشته نیاز به زمان برای عبور دارد از این رو پاسخگویی به توقعات مردم در چارچوب امکانات کشور خواهد بود.

** کابینه یازدهم یک کابینه فراجناحی با تکیه بر شایسته‌سالاری خواهد بود

رئیس‌جمهور منتخب همچنین درباره شاکله کابینه یازدهم اظهار داشت: کابینه یازدهم یک کابینه فراجناحی با تکیه بر شایسته‌سالاری خواهد بود و این دولت هیچ تعهدی به حزب و جناحی نداده است و وامدار هیچ حزب و جناحی نیست و شایسته‌ترین افراد که در هر جناحی باشند با شرط اعتدال برگزیده خواهند شد.

** همه آن‌هایی که در دولت فعلی تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی افزود: از کسانی که با دولت آینده همکاری خواهند کرد و همچنین از همه آن‌هایی که در دولت فعلی تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم و امیدوارم دست به دست هم هرچه بیشتر و بهتر به مردم و کشور خدمت کنیم.

وی با اشاره به وجود مشکلات در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: علی‌رغم برخی مشکلاتی که من مطلع هستم، امیدوارم به اذن الهی با حضور و حمایت مردم از مشکلات عبور کنیم و آینده بهتری برای مردم به وجود آوریم. 

** صدا و سیما در غیبت احزاب قدرتمند و فعال ناچار است یک تنه، بار انتقال مطالبات دو طرفه مردم و دولت را به دوش بکشد

رئیس‌جمهور منتخب مردم با تاکید بر نقش رسانه ملی گفت: صدا و سیما در غیبت احزاب قدرتمند و فعال ناچار است یک تنه، بار انتقال مطالبات دو طرفه مردم و دولت را به دوش بکشد، از این رو می‌خواهم تمام تلاش‌ها برای دولت آینده و مردم با توجه به حفظ استقلال رسانه ملی و افزایش اعتبار و اثربخشی صدا و سیما و کمک برای پیشبرد برنامه‌های دولت در راستای بهبود زندگی مردم در تحقق مطالبات به حق مردم به کار گرفته شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد: صدا و سیما باید گفتمان اعتدال را در ابعاد مختلف که مورد رای و نظر مردم بوده است و دولت نیز خودش را به آن متعهد می‌داند، با حضور صاحبنظران و کارشناسان برای مردم تبیین کند.

** گمانه زنی ها برای کابینه یازدهم صرفا "گمانه زنی" است

وی با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره افراد کابینه یازدهم تصریح کرد: در برخی از رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی برای افراد کابینه صورت گرفته است، از همین جا به مردم ایران می‌گویم که این‌ها صرفا گمانه‌زنی است و هیچ فردی از اعضای کابینه تعیین نشده و در حال حاضر در حال مشورت با صاحبنظران و گروه‌های مختلف هستیم.

رئیس‌جمهور منتخب در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به نقش رسانه در ابعاد گوناگون زندگی افراد جامعه گفت: در روند اجتماعی‌شدن زندگی انسان شاید هیچ عاملی به اندازه رسانه، اهمیت و تاثیر نافذ نداشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه صرفا رسانه را یک تریبون‌دانستن نادرست است، ادامه داد: تکرار مونولوگ بی‌تاثیر نیست اما دوران مونولوگ رسانه‌ای دیگر سپری شده و رسانه‌ها باید با مخاطب رابطه دو سویه برقرار کنند یعنی هم نور آگاهی و هم آینه‌ای باشند که واقعیت‌ها را بازتاب می‌دهند .

** سفره‌ای که رسانه برای مخاطب پهن می‌کند باید ترکیب متعادلی داشته باشد

رئیس‌جمهور منتخب ملت افزود: سفره‌ای که رسانه برای مخاطب پهن می‌کند باید ترکیب متعادلی داشته باشد، ترکیبی موزون و سودمند که براساس خط فکری و نیازهای عاطفی و … مردم باشد یعنی باید مضمون پیام رسانه، سطح اگاهی مردم را افزایش دهد .


وی سطحی‌نگری را یکی از مشکلاتی دانست که جامعه کنونی ما با آن روبرو است، تصریح کرد: رسانه باید از آسیب خطر معیار دوگانه در بازتاب دادن واقعیت‌ها پرهیز کند و سیاست یک بام و دو هوا نداشته باشد یعنی اگر ظلم بد است برای همه بد است و فرقی بین مرکز کشور و دورترین روستاها وجود ندارد.


حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با  اشاره به اینکه هیچ فرقی میان گروههای مختلف وجود ندارد، اظهار داشت: اگر تعدی و توهین و افترا بد است برای همه بد بوده و این از بداندیشی است که گروهی را تشویق کرد تا در برابر دیگران هر کاری که می‌توانند بکنند در حالیکه هیچکس حق ندارد فرد و یا کشوری را تحقیر کند.


رئیس‌جمهور منتخب ملت ادامه داد: نه باید در برابر کشورهای دیگر سر فرود بیاوریم و نه آنها را تحقیر کنیم چرا که همه انسانها محترمند خصوصا افرادی که در این کشور به عنوان شهروند زندگی می‌کنند و اگر ظلم در کشور دشمن ظلم است درست  نیست که آنرا در کشور دوست ظلم ندانیم.


حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در تشریح معیار دوگانه در رسانه گفت: معیار دوگانه یعنی همانی که غرب را به عنوان عمل زشت محکوم می‌کنیم و باید حواسمان باشد که در دام معیارهای دوگانه گرفتار نشویم.


وی افزود: نیروی انسانی کارآمد ، امکانات سخت‌افزاری و البته اعتماد مخاطب بالاترین سرمایه یک رسانه است چرا که اعتماد مخاطب به رسانه سرمایه بسیار ارزشمندی است که در تعامل مردم با مخاطبین و قطره قطره جمع می‌شود، پس حواسمان باشد مبادا به خاطر یک اشتباه آنچه را که قطره قطره جمع کرده‌ایم به یکباره از دست بدهیم.


رئیس‌جمهور منتخب ملت با اشاره به اینکه مقبولیت یک رسانه به بیننده و یا شنونده آن نیست، اظهار داشت: مخاطب ممکن است سریالی را  انتخاب کرده و یا ستون یک روزنامه را بخواند اما یادمان باشد که خبر و تحلیل را از رسانه‌های دیگر نیز می‌گیرد چرا که امروزه سبد رسانه مردم تک رسانه‌ای نیست و باید در کیفیت رسانه به این مسئله توجه  کنیم.


حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: واقع‌نمایی ، صداقت و رقابت با دیگر رسانه‌ها برتری یک رسانه نسبت به دیگران بوده و می‌تواند امتیاز برتری برای ارائه رسانه ما به دنیا باشد.رئیس‌جمهور منتخب مردم با اشاره به رقابت رسانه‌ای در دنیای امروز گفت: رقابت رسانه‌ای امروزه از حیطه رفتار دولت‌ها و حکومت‌ها فراتر رفته و افکار عمومی سهم بسزایی را در تاثیر نهادن بر آنها دارد. 


وی با اشاره به حضور خود در رسانه ملی در سالهای گذشته یادآور شد: بنده از سال 59 تا 62 ریاست شورای سرپرستی صدا و سیمای جمهوری اسلامی را برعهده داشتم که این شورا در تعیین مدیرعامل و تصویب بخشنامه‌ها و آئین نامه‌ها نقش بسزایی داشته است.


رئیس جمهور منتخب مردم با اشاره به تعبیر بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره رسانه ملی گفت: استفاده از تعبیر دانشگاه عمومی از سوی حضرت امام خمینی(ره) را می‌توان به مثابه یک چشم‌انداز مورد توجه قرار داد که معنای دانشگاهی آن یعنی برخورداری از وجه عینی، نقادانه و خردورزی است و همچنین معنای عمومی‌بودن آن به معنی برخورداری از قابلیت ارتباط عاطفی_ ادراکی با همه لایه‌ها و اقشار مردم است. 


حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی با بیان اینکه سلیقه رسانه ملی باید برآیند سلیقه ملی باشد،‌اظهار داشت:  در جامعه ما با اقلیمی به نام ایران و ملتی به نام ملت ایران روبرو هستیم که در آن خرده فرهنگ‌هایی وجود دارد و همه تحت عنوان گلهای یک باغ به نام ایران زیر یک چتر قرار دارند و لذا باید به گونه‌ای عمل کرد که هر شهروند ایرانی احساس کند که سهم مورد  نیاز خود را از رسانه ملی می‌تواند برداشت کند.


وی ادامه داد: ما باید اهداف ملی، ارزش‌های دینی، ملی و خواست و نیاز مخاطبان و همچنین مصالح جامعه را مدنظر قرار دهیم چرا که بازآفرینی و اعتماد جامعه به رسانه داخلی است. 


حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: خوشامدگویی به تکثر و نقد موجب تعامل در عرصه سیاسی و اجتماعی است و ما باید با توانمندسازی حرفه‌ای، دانش حرفه‌ای را افزایش دهیم و فضا را در این میان برای افراد مختلف باز و ایمن کنیم تا نشاط بیشتر و تولیدات جدیدتری را بتوانیم از این خانواده بزرگ ایجاد کنیم که مردم شاهد آن باشند. 


رئیس جمهور منتخب مردم ادامه داد: امیدبخشی واقع‌گرایانه نسبت به روندهای پیشرفت کشور به معنی تلاش برای پرکردن شکاف‌های ارزشی و رفتاری میان‌نسلی و همچنین ترویج و وفاداری به مشی اعتدال به مفهوم منطقی‌کردن نگرش‌ها، تناقض‌ها و رفتارهای اجتماعی و پرهیز از افراط و تفریط حکومتی است. 


وی در خاتمه بیان داشت: حکومتی که ریشه در حمایت مردم دارد و از حضور رای‌دهندگان مشروعیت می‌یابد، نه تنها از رسانه آزاد نمی‌هراسد، بلکه از آزادی قانون‌مند و مسئولانه رسانه‌ها استحکام بیشتری خواهد گرفت. 

انتهای پیام/

طبقه بندی: اخبار ایران و جهان، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 8 تیر 1392 توسط سوسنگرد من
تمامی حقوق مطالب برای ســـوسنــگرد مــــن محفوظ می باشد