تبلیغات
ســـوسنــگرد مــــن - فرهنگ عاشورایی در بین مردم

ســـوسنــگرد مــــن
 
:: سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 1 :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 2 :: سوسنگرد خواهی نخواهی دربندتم :: معلم می تواند نماینده بشود؟ :: شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب

 محرم امسال نیز همچون سالهای گذشته با آغاز مراسم سوگواری و عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) هم زمان با تمام مسلمانان جهان در سوسنگرد آغاز شد و مردم با برپاگذاری محافل و مجالس وعظ، خطابه، سوگواری و سینه زنی، احساسات و عواطف خود را به حماسه سازان کربلا ابراز می دارند و سعی می کنند یک رابطه عاطفی و معنوی با آرمان های انسانی امام حسین(ع) و یاران وفادارش برقرار نمایند. ارتباط و پیوندی که تحول فکری، رشد معنوی و کمال انسانی را برای عزاداران و ارادتمندان سهل و آسان می سازد.

در میان تمامی کلمات و بنر های ایستگاه صلواتی مختلف شهر سوسنگرد جمله ی « فرهنگ عزاداری صحیح را رعایت کنیم» که توسط هئیت فرهنگی مذهبی امام موسی کاظم (ع) سوسنگرد نصب شده بود نظرم را جلب کرد جمله ای که شاید در ظاهر ساده باشد ولی اگر با دقیق به آن توجه کنیم متوجه خواهیم شد هر کلمه اش معنایی دارد که ما را به فرهنگ ارزشی که از عزاداری امام حسین (ع) انتظار می رود، می رساند.

یعنی عزاداری ها نباید تنها به گریه کردن، سینه زدن و اظهار غم و اندوه خلاصه شود؛ بلکه این مجالس باید با رعایت آداب صحیح و فرهنگ ارزشی مثبت آن و با پرهیز از هرنوع انحراف، بدعت و خرافات برگزار شود. در فرهنگ عزاداری صحیح پشتوانه قوی دین و احیاگر روح تعاون، اخوت و برادری و فراخوان عمومی قیام و جهاد بر ضد ظلم و ستمگری می باشد و اگر عزاداری با خرافات و انحرافات آمیخته باشد، نه عواطف ما را به نفع حقایق دینی می تواند به شور و هیجان آورد و نه ارزش های موجود در حماسه عاشورا را می تواند شکوفا سازد. از این رو باید تمامی ما که به عنوان دوستداران اهل بیت(ع) هستیم اخوت و برادری را سرلوحه خود در برقراری روابط اجتماعی قرار دهیم.

 که متاسفانه برخی و بدون قصد و هر گونه سو نیت به هنگام برپایی ایستگاه های صلواتی از یک امر مهم و آن نظافت خیابان ها غفلت کرده و موجبات اذیت و سخت کاری را برای رفتگران و کارگران زحمت کش شهرداری می شوند و  این امر خلاف ازرش و فرهنگ عاشورایی است همانطور که پیامبر (ص) فرمودند پاکیزگى نیمى از ایمان است پس بیاید عزاداری های حسینی خود را با نظافت همراه کنیم و از انداختن لیوان ها و ظروف یکبار مصرف در خیابان های شهر جلوگیری کنیم و امیدوارم تمامی هئیت های عزاداری با رعایت امر نظافت عمومی خیابان ها مراسم عزاداری امام حسین (ع) هر سال باشکوه تر از سال های قبل برگزار کنند ان شاااااااالله.

           

            
            

طبقه بندی: مقالات، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 مهر 1394 توسط سوسنگرد من
تمامی حقوق مطالب برای ســـوسنــگرد مــــن محفوظ می باشد