تبلیغات
ســـوسنــگرد مــــن - مشکلات پیاده روهای سوسنگرد (2)

ســـوسنــگرد مــــن
 
:: سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 1 :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 2 :: سوسنگرد خواهی نخواهی دربندتم :: معلم می تواند نماینده بشود؟ :: شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب

پیاده رو شاهراه حیاتی رهگذران

همانطور که در یادداشت قبلی  به مشکلات پیاده روها در سوسنگرد اشاره کردیم و متذکر شدیم که داشتن یک پیاده رو  زیبا و مناسب از حقوق حقه هر شهروندی است ،در این نوشته قصد داریم به مشکلات دیگری از عدید مشکلات موجود را بیان کنیم. برای بررسی این موضوع این سوال پیش می آید که شهروندان در قبال پیاده روها و معابر عمومی چه وظایفی را برعهده دارند و اشغال، تصرف و تخریب آن ها چه عواقب و پیامدهای برای آنان خواهد داشت؟ بند دو ماده 55 قانون شهرداری ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها را ممنوع می داند. همچنین در قوانین مختلف نیز بر ممنوع بودن پیش آمدگی ساختمان ها در گذرها و تصرف غیر مجاز معابر و پیاده روها اشاره شده است.

متأسفانه ساخت و سازهای سال های اخیر در  سطح شهر به خصوص در مناطق دارای بافت قدیم به یکی از مشکلات اساسی در تخریب پیاده روها تبدیل شده است. ساخت پیاده روهایی با ارتفاعی پیش از حد تعیین شده در جلوی منازل مسکونی جدید الاحداث  توسط شهروندان علاوه بر ایجاد بی نظمی و تخلف قانونی، سایر شهروندان و همسایگان خود را از داشتن یک خیابان منظم و زیبا محروم می کنند. به زعم خیلی ها این گونه فعالیت ها نوعی بازسازی داوطلبانه برای پیاده روها توسط شهرو ندان است. همه ما قبول داریم که بازسازی پیاده‌رو‌ها فی‌نفسه فعالیتی مثبت است و امید به آینده بهتری را برای کاربران و تأثیرپذیران، پس از اجرا متبادر می‌کند، ولی نباید از نظر دور داشت که این بازسازی سلیقه ای و غیرکارشناسی شده و بدون برنامه  هم تأثیرات برای منفی را به دنبال خواهد داشت. تاثیرات منفی از قبیل تغییر شکل خیابان، کاهش فضای مناسب برای تردد عابرین پیاده، جمع شدن فاضلاب در روبروی این پیاده رو، خطرناک بودن آن برای کودکان و غیره می توان نام برد. در شهری که رهگذران پیاده ای که در مسیر حركت خود با موانعی بسیار مواجه می شوند،و ناگزیر تا در برابر خیل موانعی مانند رمپ( سطح شیبدار)،پاركینگ واحدهای مسكونی با شیب تند و ابعاد مختلف ، پله هائی برای پوشش اختلاف سطح و كاشت بدون طرح و برنامه انواع درختان،باید چه کسی را مسئول و متولی امر دانست؟

 این شاهراه حیاتی عابرین پیاده آنچنان بی نظم و سلیقه ای اجراء گردیده كه دقیقا به هم ریختگی را درآن میتوان مشاهده نمود. در اینجا نقش مجموعه سازمان های متولی بهسازی و روان سازی گذرگاه های( شهرداری و سایر ارگان ها) شهر چیست ؟ راهكارهای موثر برای بازیابی هویت از دست رفته پیاده رو را چه كسانی باید ارائه نمایند.

آنچه امروز به عنوان پیاده رو با آن مواجه هستیم نشانگر بی توجهی عوامل اجرائی شهر به نحوه حركت عابرین پیاده است. اگر متولیان امر با نظارت کافی و اجرای درست و بموقع قانون در برخورد با کسانی که موجبات اشغال، تخریب و بی نظم جلوه دادن پیاده روها را موجب می شدند، شاهد این بی نظمی و تخریب ها نبودیم.

امیدوارم هستیم که شهرداری پیاده روها را با توجه به جداول استاندارد و مصالح تعریف شده دردستورالعمل و آیین نامه ای که انشاالله در آینده ای نا معلوم طراحی خواهد شد، انجام دهند، بدین صورت هم بدنه پیاده روها یكدست می شود و هم سطح آن و مهمتر آنکه پیاده رویی زیباتر و مفیدتر خواهیم داشت



طبقه بندی: اخبار شهرستان دشت آزادگان،  مقالات، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 آبان 1394 توسط سوسنگرد من
تمامی حقوق مطالب برای ســـوسنــگرد مــــن محفوظ می باشد