تبلیغات
ســـوسنــگرد مــــن - سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد

ســـوسنــگرد مــــن
 
:: سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 1 :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 2 :: سوسنگرد خواهی نخواهی دربندتم :: معلم می تواند نماینده بشود؟ :: شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب

سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد


رسانه ها و به ویژه سینما از مهم ترین ابزارهای انتشار و توزیع فرهنگ در یک جامعه هستند. سیما به عنوان یک ابزار موثر سمعی و بصری  نفش اساسی در «هویت سازی شهری» ایفا می کند. این رسانه پرنفوذ و تاثیرگذار به دلیل قدرت ایجاد عواطف و احساسات و اندیشه؛ جایگاه و کارکردی گسترده در شکل دهی و ایجاد مولفه های جدید هویت شهری دارند؛ ضمن اینکه این رسانه ها، به دلیل توان و قدرت بالای شان در اسطوره سازی، قادر است افق نگاه جامعه و نسل های جدید را در تمامی سطوح و زمینه ها ترسیم کند و به صورت مستقیم و غیرمستقیم، در الگودهی و الگوسازی و معرفی سبک زندگی و چگونگی نگاه و جهان بینی نقش دارد.

متاسفانه، در سوسنگرد سینما ، به فراموشی ابدی سپرده شده است تا جایی که در یک سال اخیر مالکین آن به دنبال تبدیل آن به مکان تجاری بودند که خوشبختانه با عدم موافقت سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی مواجه شدند. اما این سوال در ذهنمان خطور می کند که چرا وقتی سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر سازمان های متولی امر وجود آن را ضروری می دانند هیچ گونه اقدامی در زمینه احیای آن نکردند.؟

امروزه شهرهای بزرگ بسیاری در جهان هستند که از طریق سینما به مردم جهان معرفی شدند پس چرا شهرهای ما (سوسنگرد، بستان،ابوحمیظه، کوت، هویزه و رفیع) که بسیاری شان، برخوردار از پیشینه پرافتخار تاریخی و مملو از میراث فرهنگی و هنری و در کنارش با هویت های بی بدیل محلی هستند از طریق سینما معرفی نشوند و فاقد این رسانه مهم در شهر هستند؟

شهرداری نیز که به عنوان سازمان محلی ، متولی  امور محلی از قبیل عمران و آبادی، بهداشت شهر و رفاه ساكنان آن شهر است در ماده 11 از وظایف شهرداری ها وظیفه نظارت بر امور تماشاخانه و سینما  می باشد می بایست اقداماتی را در احیای تنها سینما شهرستان دشت آزدگان انجام می دادند که تاکنون از آن غافل مانند. ضعیف شدن ارتباط مردم با فضای شهری و به نوعی برخورد علی‌السویه با محیط پیرامون، حیات مدنی در شهرها زندگی شهری را از بین برده است، به طوری که نسل امروز برخلاف گذشتگان خود هیچ خاطره‌ی روشنی از میادین، خیابان‌ها، کوچه‌ها و نمادهای شهر ندارند. شهرستان های دشت آزادگان و هویزه یکی از غنی ترین و قدیمی ترین شهرها از نظر بهره مندی از میراث فرهنگی مبتنی بر مولفه های فرهنگی، دینی وتاریخی کشور است که نیاز به سینما را یک نیاز اجتناب ناپذیر ساخته است.

لذا در این مسیر نیازمندیم که هویت های گذشته و امروزین بازنگری و شناسایی شوند و اینجاست که نقش سینما و رسانه های تصویری بیش از همیشه حس می شود و چنانچه غفلت کنیم فی نفسه، بازیابی هویت فرهنگی شهر کار سختی خواهد که در این راستا همت مسئولین محترم را می طلبد و  امیدواریم شاهد فعالیت دوباره تنهای سینما شهرستان دشت آزادگان در آینده نزدیک باشیم . ان شااالله

          

                 

طبقه بندی: مقالات، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 آبان 1394 توسط سوسنگرد من
تمامی حقوق مطالب برای ســـوسنــگرد مــــن محفوظ می باشد