تبلیغات
ســـوسنــگرد مــــن - شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب

ســـوسنــگرد مــــن
 
:: سینما آزادی، هویت فرهنگی سوسنگرد :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 1 :: مشکلات پیاده روها در سوسنگرد 2 :: سوسنگرد خواهی نخواهی دربندتم :: معلم می تواند نماینده بشود؟ :: شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب

شناخت حقوق شهروندی لازمه یک انتخاب

به قلم : صادق جلالی

شهروند به کسی اطلاق می شود که تحت الحمایه حکومتی باشد و قوانین و مقررات آن حکومت را به رسمیت بشناسد و جزو جامعه ای محسوب گردد که دولت تمام امتیازات و حقوق آن جامعه را به تمام معنی قبول داشته باشد و در واقع دولت بخشی از آن جامعه به حساب آید. حقوق شهروندی نیز مجموعه حقوقی است مانند: حقوق اساسی، حق انتخاب کردن و انتخاب شدن، حق داوری و مصدق واقع شدن؛ بنابراین واژه مذکور از حقوق سیاسی است.

شهروند وقتی با حقوق مقدس خود آشنا شود، دستگاه‌های مختلف یک شهرستان را به خوبی کنترل خواهد کرد. شهروند با شنا کردن در این اقیانوس حقوق شهروندی فهم خود را تا جایی که چگونه باید تصمیم بگیرد و در چه جهتی عمل کند ارتقا خواهد داد. لذا وقت انتخابات که فرا رسید نه به «گروه‌ها» و نه حتی به «چلوکباب» و غیره رأی خواهد داد! زیرا که رأی او رأی به فکر و برنامه می‌بایست باشد.

داشتن «شهروند دانا» عمران و آبادانی را به دنبال خود خواهد کشاند. مثالی ساده می‌زنم: انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در پیش است. شهروند دانا وقتی به برنامه رأی بدهد این برنامه قطعاً عمران، بهسازی و آبادانی به همراه دارد. وقتی فرد از آب زلال دریای بیکران شهروندی به تنش زد هرگز به قوم و خویش، دوست و یا پول و غذا رأی نخواهد داد چون صاحب تفکر است، شهرش را دوست دارد و خواهان رفاه است، و درک خواهد کرد که صرف دوستی و فامیل بازی و تعصب قومیتی امتیازی برایش به دنبال ندارد.

آری با این تعاریف سوالی در ذهن من شهروند ایجاد می شود و بلوا به راه می‌اندازد که چگونه انتخاب وتصمیم گیری کنم تا حقوق شهروندی و مردم سالاری در این گستره، جوهره خود را به ما بنمایاند؟ حداقل انتظاری که ازمن شهروند می‌رود این است که با بررسی سوابق، تجربیات، توانمندی‌ها و گفتگو و زد وخورد فکری با کاندیداها، انتخابی از جنس آگاهی، شناخت و معرفت و بدون تعصب و یا پافشاری بر رفیق گرایی، اطعام گرایی، انعام گرایی، و قبیله گرایی و... داشته باشم.

باید انتخابات آتی را مهم تلقی کنیم، چرا که در برهه حساسی قرار گرفته‌ایم، و با انتخاب عقلانی، سرنوشت همه هم شهرستانی هایمان را بر دوش کسی بگذاریم تا با استفاده از دانش، تخصص، سرمایه فکری و اجتماعی و با تکیه بر خرد جمعی به سر منزل مقصود که همانا توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، بدون هیچ خراشی برساند و این امر محقق نمی شود مگر با انتخاب حاج قاسم ساعدی.

طبقه بندی: مقالات، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 5 آذر 1394 توسط سوسنگرد من
تمامی حقوق مطالب برای ســـوسنــگرد مــــن محفوظ می باشد